Sopot - oceny wg. turystów:
średnia 3.8 na podstawie 104 opinii
Sopot - ogólnie:

Sopot to dzisiaj najmodniejszy kurort nad polskim Bałtykiem. Turystów przyciąga niesamowita atmosfera tej miejscowości. Długie letnie wieczory mijające na spacerach wzdłuż urokliwego Monciaka i zachód słońca podziwiany z kultowego sopockiego molo to coś, co trzeba przeżyć choć raz w życiu. Sopot leży między Gdańskiem a Gdynią...

Teoria i historia

Sopot jest miasteczkiem niemłodym – pierwsze wzmianki o osadzie w tym miejscu pochodzą już z XIII w., a już kilka wieków wcześniej istniał tu drewniany gród. Pod koniec XVIII w. powstał tu pierwszy dom letniskowy, wzniesiony przez hrabiego Kajetana Sierakowskiego. Od tego czasu Sopot dynamicznie się rozwijał – w 1823 r. z inicjatywy Jana Jerzego Haffnera, lekarza wojsk napoleońskich, ustanowiono tu uzdrowisko, które wkrótce stało się niezwykle popularne. Prawa miejskie Sopot uzyskał w roku 1901. W okresie międzywojennym znalazł się w obrębie Wolnego Miasta Gdańsk.
 

Nazwa „Sopot” ma pochodzenie słowiańskie i jest bardzo stara. W języku prasłowiańskim „sopot” oznaczał „potok, źródło” i najczęściej odnosił się do rzek lub miejscowości nad nimi położonych. Co ciekawe, z nazwą tą spotkać się można do dziś na terenach słowiańskojęzycznych, np. w Serbii znajduje się aż 7 „Sopotów”, w Macedonii 4, po kilka także w Bułgarii, Chorwacji, na Ukrainie... Miano to w odniesieniu do naszego Sopotu pojawiło się po raz pierwszy już w roku 1283, w dokumencie nadania Sopotu cystersom przez Mściwoja II.
 

Symbolem Sopotu jest oczywiście drewniane molo liczące sobie 511,5 m długości. To najdłuższy tego typu obiekt w Europie. Pierwszy pomost powstał tu już w 1823 r., wraz z założeniem w Sopocie uzdrowiska. Dzisiejszy kształt nadano mu w roku 1928 z okazji 25-lecia miasta i 100-lecia istnienia pomostu. Przy końcu pomostu mieści się dzisiaj marina – przystań jachtowa oraz przystanek tramwaju wodnego z Gdańska na Hel.
 

W 1898 r. w Sopocie powstał profesjonalny tor do wyścigów konnych i szybko stał się jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów w Polsce. Hipodrom istnieje do dziś – tuż obok stacji kolejki miejskiej Sopot Wyścigi – i nadal odbywają się na nim popularne zawody jeździeckie. Obok funkcjonuje też stadnina koni i szkółka jeździecka.
 

Sopot oczami turystów:

Sopot to miejsce, gdzie naprawdę można się poczuć wyjątkowo. Każdy chociaż ten raz w roku podczas urlopu zasługuję na odrobinę luksusu – tutaj znajdzie ją na pewno. Już sama architektura centrum Sopotu przywodzi na myśl modne zachodnie kurorty. Aleja Bohaterów Monte Cassino (czyli popularny Monciak) i nowocześnie zaaranżowany Plac Zdrojowy, prowadzące do molo, robią duże wrażenie.
 

W ostatnich latach Sopot przeżywa swoją drugą młodość. Powstało tu mnóstwo nowych eleganckich hoteli, pensjonatów, znacznie rozwinęła się też sieć gastronomiczna. Miasto stało się też gospodarzem wielu letnich festiwali – już nie tylko osławionego w czasach PRL festiwalu piosenki, ale też m. in. Literackiego Sopotu czy Sopot Film Festival. To naprawdę ciekawe urozmaicenie urlopu – zasiąść na molo, oglądając hity kina niezależnego lub spotkać swojego ulubionego pisarza na piwie na Monciaku... ;)
 

Plaża w Sopocie jest szeroka i wysypana drobniutkim, szarawym piaskiem. Wzdłuż pasma wydm ulokowanych jest mnóstwo knajpek – smażalni, w których można pałaszować smaczne morskie rybki, drink-barów, a także całkiem luksusowych restauracji. W sercu plaży mieści się oczywiście sopockie molo o charakterystycznej białej barwie – także tam można coś zjeść lub wypić. Aby wejść na molo, trzeba wcześniej kupić bilet (cena jednorazowego biletu to 7 zł, są też bilety tygodniowe). Część plaży na prawo od molo jest spokojniejsza i mniej tłoczna – coś dla tych, którzy lepiej czują się w samotności...
 

Sopot to miejsce przede wszystkim dla tych, którzy cenią sobie wysoki standard wypoczynku – nie tylko latem. O wyjątkowości tego miasteczka świadczy choćby fakt, że coraz częściej przyjeżdżają tu obcokrajowcy – na plaży słyszy się przeróżne języki jak na wieży Babel :) Często spotyka się też w Sopocie celebrytów – można powiedzieć o swego rodzaju modzie na Sopot w ostatnich latach. Można się tu dobrze bawić, odwiedzając stadninę koni i sławny hipodrom, Operę Leśną lub po prostu Multikino albo Teatr Wybrzeże. Blisko stąd też do zabytkowego Gdańska (Szybka Kolej w Trójmieście – ok. 20 min do centrum Gdańska).
 

W Sopocie odpoczywa się jak nigdzie indziej. To luksus, na jaki każdy może sobie pozwolić. Najciekawiej – ale i najtłoczniej – jest tutaj w trakcie wspominanych festiwali, ale i wtedy można znaleźć dla siebie ustronne miejsce – na przykład spacerując laskiem w kierunku Gdyni... Nie trzeba też martwić się tu o pogodę, liczba atrakcji „pozamorskich” na pewno wypełni nam jakoś urlopowy czas :) Warto wpaść i zakosztować sopockiego klimatu.

 

 

 

 

Warto zobaczyć
Sopot - najbardziej luksusowy nadmorski kurort

Wybierasz się do Sopotu? To dobry wybór, ponieważ jest to najbardziej luksusowy nadmorski kurort w Polsce, który jest odwiedzany przez miliony turystów.

czytaj więcej
Marina Sopot

Marina Sopot – przystań morska nad Zatoką Gdańską, zlokalizowana przy sopockim Molo.

czytaj więcej
Sopockie poranki o wschodzie słońca

Zapraszamy do wiosennej galerii.

czytaj więcej
Latarnia Morska
Latarnia Morska w Sopocie powstała w latach 1903-1904. Wieża ma 39 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzą kręcone schody...
czytaj więcej
Krzywy Domek
Słynny obiekt mieści się przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 53. Stanowi część Centrum Handlowego ''Rezydent''. Na parterze znajdują się pomieszczenia...
czytaj więcej
Warto zobaczyć - zobacz więcej
Warto wiedzieć
Podróżowanie z najmłodszymi

Niech wspólna podróż okaże się niesamowitą przygodą dla całej rodziny! Czas wakacji to przede wszystkim czas słodkiego lenistwa i odpoczynku, spędzany w gronie najbliższych nam osób. Pławimy się w morzach, opalamy na plażach, często po prostu leżymy w zaciszu własnego ogródka... Jak sprawić, by długa podróż do miejsca docelowego nie zmieniła się w męczarnię?

czytaj więcej
Pogoda w Sopocie - dodaj 2 °C do prognozy z TV!

Jak jest naprawdę z pogodą w Sopocie? Oglądasz telewizję i prognozy pogody? Średnia temp. w Sopocie latem jest wyższa o ok. 2°C ! Najcieplejszym miesiącem w Sopocie w ciągu roku jest lipiec - średnia 16,4° C Najzimniejszym miesiącem w ciągu roku jest luty - średnia -2,2° C.  Przeczytaj o średnich - realnych temp. i pogodzie ..

czytaj więcej
Bałtyckie wędkowanie

Łowienie ryb nad Bałtykiem w pierwszym odruchu kojarzy się z odważnymi rybakami, którzy swoimi kutrami wyruszają wprost w wzburzone fale. Nie jest to co prawda wyobrażenie błędne, ale znacznie ogranicza ono zakres tematu i wyrzuca poza niego wędkarstwo

czytaj więcej
Słów kilka - kto to naturysta
Naturyzm bądź jak ktoś woli nudyzm to forma wypoczynku na plażach bez ubrania. Skąd wzięli się naturyści i jak tłumaczą potrzebę opalania się nago? Na...
czytaj więcej
Co zjemy nad Bałtykiem?
Nieodłącznym elementem pobytu nad morzem jest skosztowanie słynnej „rybki”. Na forach internetowych i w tzw. poczcie pantoflowej krążą opowieści gd...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Sopot.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!